Rozpiski NATO

Moderatorzy: Kubbek, Rafał Szwelicki

Re: Rozpiski NATO

Postprzez BUffon » Wto Sie 15, 2017 1:14 pm

Witam, mam pytanko

Od niedawnna interesuje sie tym systemem i chcialbym sie dowiedziec dlaczego w rozpiskach USA rzadku widuje sie wieszka liczbie M109 niz 3? Na papierze wygladaja solidnie, zwlaszcza z opcja dozbrojenia. Z czego to wynika? Z tendencji lokalnego playstyle'u i braku los blokerow?
Zastanawiam sie wlasnie czy taka lista na 75 pktow zbudowana na 6 M109 i 4 A10 mialaby racje bytu.
I kolrjne pytanko: Dlaczego producent dal A10 w skali 1:144 jak cala reszta modeli jest w skali 1:100? Bez sesu, ten samolot bedzie za maly. Czy korzystanie z modeli w skali 1:100 bardzo wplynie na rozgrywke, ma to jakies znsczenie w ogole? Z gory dziekuje za odpowiedz

75 pkt:

HQ 1
Mały pluton piechoty 4
Mały pluton piechoty 4
Mały pluton piechoty 4

2x M106 3
2x M106 3
6× M109 (rakieta+miny) 16
Fist 1
4x VADS 6
2x ITV 3
2x ITV 3
2x Cobra 7 (ewentualnie ITV albo piechota w to miejsce)
4x A10 Thunderbolt 20
BUffon
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez Shonsu » Wto Sie 15, 2017 3:14 pm

M109 robią po prostu za mało jak na swój koszt. Nie za bardzo mam jak to rozwinąć - po prostu tak jest. Szczerze mówiąc najlepiej mi się sprawdziły jako flanker (np. z rezerw) strzelający z działa na wprost - bo paradoksalnie jeździć i strzelać z działa mogą na razie tylko M109 i Abramsy. Do czasu książki US i wypuszczenia Bradleyów czy Pattonów, US nie ma taniego mobilnego pojazdu. W ten sposób zastrzeliłem trochę BMP i kilka T72 z boku ale uznałem, że to nadal zbyt drogo wychodzi (m109 są papierowe) a poza tym głupio wygląda. Dla placka i dymu wystarczyły mi moździeże.

Laserowych pocisków jest bardzo prosto się pozbyć - wystarczy zabić obserwacyjnego m113 i koniec. Poza tym to są kolejne koszta - lepiej po prostu zainwestować w ITV.

Pola minowe są ok, aczkolwiek sytuacyjne. Poza tym USA lepiej mi się sprawdzało w ataku niż obronie.

Co do samolotów - nie wiem czy już miałeś okazję zagrać, ale stoły są za małe na tą ilość samolotów/helikopterów w skali 1:100. A-10 i tak wygląda jak dreamliner a gromada latajek wokół celów ludzie nazywają stadem gupików. Klocki duplo się robią - jeszcze większe modele byłyby po prostu pokraczne a nawet sprawiały problemy z ustawianiem. Pamiętaj, że modele samolotów to tylko symboliczny znacznik nalotu, przecież te A-10 nie wiszą fizycznie metr nad celem. Nie powinny więc wizualnie dominować stołu, jakbyśmy grali w armadę....

P.S.
Prawdopodobnie dominować będzie na razie granie na 80p.
Shonsu
Major
Major

Postprzez BUffon » Wto Sie 15, 2017 8:52 pm

Dziekuje za odpowiedz, bardzo mi pomogla. Mam jeszcze jedno pytanko: Jak dokladnie dziala ta specjalna amunicja M109 - bomblets? Mam rozumiec to tak ze kazde dzialo ma 6 strzalow?
BUffon
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez Shonsu » Wto Sie 15, 2017 9:08 pm

Bomblets to też jest zwykłe bombardowanie ale zamiast małego wzornika używasz dużego z gorszymi statystykami (AT3 FP6+). To się nadaje tylko do strzelania w idącą piechotę poza budynkami i okopami. Ew. w nieopancerzone pojazdy (grad, lars). W niektórych misjach przydatne.

Na twoim miejscu brałbym max. 3 M109 i potestował sobie bomblets i miny. Amunicji namierzanej nie polecam.
Shonsu
Major
Major

Postprzez BUffon » Czw Sie 17, 2017 5:13 pm

Panowie a jak wyglada skutecznosc/przezywalnosc A10? W moim odczuciu jedynym ich minusem jest ta losowosc pojawienia sie na stole. Jakie macie doswiadczenia z A10?:)
BUffon
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez Shonsu » Czw Sie 17, 2017 5:53 pm

Bardzo dobry samolot. Potrafi przylecieć przy umiarkowanym AA i przeżyć (polecam atak w nocy) jak również strzela poza zasięgiem szyłek. Mz. kluczowy oddział US - na pewno lepiej wydane punkty niż na abramsy. Ostatnio trochę mają gorsze szanse bo pojawiły się dobre weterańskie pelotki w NATO. Ale przeciw ruskim w sam raz.

Generalnie z lotnictwem sztuka polega na tym żeby jednocześnie agresywnie zaatakować rakiety przeciwlotnicze wszystkimi M113 (albo rakietami jeśli jakimś cudem nie stoją schowane za lasem). Można też odstrzelić pelotki kobrami bo kobry mają dużą szansę przeżyć (hunter killer).

Jeśli szybko pozbędziesz się rakiet AA to a10 są prawie bezkarne. Szyłki i tym podobne są drugorzednym celem bo jak wspomniałem A10 może strzelać poza ich zasięgiem.
Shonsu
Major
Major

Postprzez BUffon » Czw Sie 17, 2017 6:34 pm

Mam podobne odczucie. W miejsce 4 Abramsow mozna miec niemalze 4 A10 i 4 Cobry. M1 wydaja sie byc mocno przereklamowane z racji swojego kosztu punktowego. W sieci kraza praktycznie sama listy budowane na Abramsach i nie wiem z czego to wynika. Nie sposob zbudowac skutecznej listy USA bez M1? Czy te Abramsy sa az takim "no brainererem"?
BUffon
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez Shonsu » Czw Sie 17, 2017 8:06 pm

TY był promowany jako walka pojazdów (wszystkie nacje to zmechy i pancerki) a czołgi wyglądają efektownie i dali je do startera. Stąd wszystkie raporty BFu pokazują czołgi bo najłatwiej tym przyciągnąć nowych graczy. W praktyce jak się zorientowałeś TY jest bardziej złożony.

Czemu gracze za granicą to kopiują trudno powiedzieć... Może to kwestia gustu i aż tyle osób gra abramsami bo lubi. Ale bardziej prawdopodobne że brzydko mówiąc cudzoziemcy po prostu słabo grają (co pokazują wyniki polaków chyba we wszystkich znaczących systemach figurkowych) i trudno im wymyśleć coś bardziej skomplikowanego i sensownego niż dwa plutony czołgów które podsunął im producent. :p

Żeby nie było - ciężkie czołgi ogólnie mają sens bo jednak wiele broni się ich nie ima i trzeba przewidzieć coś w rozpie. Ale nie po 8p. za sztukę (albo o zgrozo 11 za Leo2). Mz. brytyjskie są całkiem ok za 6p., T72 ma dobrze zbalansowany efekt/koszt, natomiast T55 jest skandalicznie tani i chyba nawet za tani. Ten ostatni udaje średni/lekki czołg tyle tylko że w tej grze jest niewiele średnich dział i np. rozpy bazujące na Milanach (RFN i UK) muszą w niego strzelać tym samym ciężkim kalibrem co w t72. Osobiście wolę spotkać dowolny inny czołg niż tabun tych t55. Przynajmniej dla jankesów jest o tyle ok że Dragony mogą w to lepiej strzelać...

Obstawiam że z czołgów lepszym zakupem będą M60 jak je kiedyś dadzą jankesom (może już w najblizszej ksiazce?). To może być taki weterański t55 czyli tanio i nadal niezły pancerz.
Shonsu
Major
Major

Postprzez BUffon » Czw Sie 17, 2017 9:24 pm

Faktycznie, 2 pkt za 3 T55 to jakies nieporozumienie. A wydawalo mi sie ze 3pkty za Leoparda 1 i 7pktow za 3 T72 to juz przesada. Jak nie ma Harrierow, Tornado zeby to zbombardowac albo spamu ITV to ciezko sobie z poradzic. Nie ma lekko to NATO
BUffon
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez reksio » Czw Sie 17, 2017 9:42 pm

Już niebawem się skończy dzień dziecka dla Układu Warszawskiego :)
Image
reksio
Kapitan
Kapitan

Postprzez twhistoria » Czw Sie 17, 2017 9:48 pm

T-55 jest tańszy od BWP-1? Extra!
Awatar użytkownika
twhistoria
Major
Major

Miejscowość: Warszawa-Bemowo

Postprzez BUffon » Pią Sie 18, 2017 9:46 am

BUffon
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez twhistoria » Pią Sie 18, 2017 12:11 pm

BUffon napisał(a):Porownanie kosztu pkt czolgow:
http://www.team-yankee.com/Default.aspx ... rt_id=5458

OK. Jesłi porównujemy czołg kontra czołg to OK, ale my tu mamy czołg tańszy od BWP. Ja powiem więcej. Z tego co pamiętam ze szkoły, to oprócz standardowego przelicznika, który powszechnie jest znany jako przewaga sił atakującego nad obrońcą 3:1, w przypadku ataku T-55 na Abramsa ze 120 albo leoparda 2 należało zwiększyć chyba ten wskaźnik jeszcze razy dwa, a w przypadku, gdy Leopardy 2 lub Abramsy byłyby okopane po wieżę razy 4. To dawałoby wskaźnik x 6 lub x12 albo jeszcze więcej.
Według mnie problem tkwi w skali punktowej którą przyjęto do szacowania kosztu pojazdu. Jak operujemy na pojedynczych punktach to mamy taki wynik. Jakbyśmy operowali na dziesiątkach punktów, to można by wprowadzać rozróżnienie nawet w pojedynczych punktach za wóz a tak to takiej elastyczności nie ma. Z tego co pamiętam 2xBWP 1 = 2 pkt. a 2xBWP 2 = 3 pkt. Nie sprawdzałem jeszcze jak traktowane są rakiety ppanc na BWP (ale chyba nie jako jednorazowe, a w zasadzie tak powinno być). ładowanie kolejnej rakiety nie jest proste a ich ilość w wozie ograniczona.
Dla mnie sytuacja jest co najmniej dziwna.
Awatar użytkownika
twhistoria
Major
Major

Miejscowość: Warszawa-Bemowo

Postprzez Shonsu » Pią Sie 18, 2017 1:07 pm

Sytuacja jest chora tyle powiem. Leo1 jest co prawda weterański ale papierowy i w plutonach po 3 (morale!) i kosztuje 3p. 3 t55 za jednego Leo1 to żart.

Przy czym nie ma co tu nawet poruszać realnych założeń bo mechanika gry figurkowej zupełnie ich nie oddaje. W grze turowej na małym stole jest bardzo łatwo odstrzelić abramsy (zupełnie nie ma etapu podkradania się omijania wsparcia itd. Po prostu stajesz ławą i strzelasz co turę). RoF, tury i mały stół ograniczają też efektywność nowoczesnych czołgów (tu nie rozstrzela się kolumny starszych wozów zanim cię zobaczy - wszystko dzieje się bardzo blisko i jest ograniczone 2 RoFa oraz wszechwiedzą graczy). Do tego dochodzi kwestia bolesnego morale w TY przy którym pluton abramsów zwija się szybko ze stołu.

Z tego powodu abrams jest niegrywalny i t55 nie ma naturalnego wroga bo nawet jak ktoś wystawi abramsa czy leo2 to parę rakiet czy samoloty w rozposce wystarczą żeby pozbyć się problemu.

Niestety po raz kolejny BF chce promować grę o czołgach a tak naprawdę zmusza część nacji do grania piechotą z tabunem rakiet. :(
Shonsu
Major
Major

Postprzez BUffon » Sob Sie 19, 2017 10:06 am

Faktycznie w grze slabo zaakcentowana jest przewaga technologiczna pomiedzy stronami konfliktu. Maszyny Ukladu powinny byc proste w konstrukcji, bez wyrafinowanych ulepszen a wyszkolenie zalogi i jej morale powinny byc ekwiwalentna z umiejetnosciami chlopa ze wsi.(Tworcy gry powinni wziac sobie do serca powiedzenie - przechlapane jak w ruskim czolgu) Do upadku ZSRR taktyka wojenna opierala sie wciaz na doktrynie powojennej ktora polegala na przewadze liczebnej a nie na zdolnosciach bojowyvh maszyn. Jedynym wyjatkiem byly sily NRD dla ktorych zaprojektowano zaawansowane maszyny po to by byly w stanie przyjac i wytrzymac pierwsze uderzenie NATO (o ile sie nie myle to byly T80). Wystarczyloby obnizyc morale, zabrac infra red, dac wszystkim czolgom NATO smoke i to juz by wyrownalo strony w moim odczuciu
BUffon
Szeregowy
Szeregowy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Flames of War - Team Yankee

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość