Rozpiski Zorga

Dyskusje o rozpiskach, składaniu armii etc.

Moderatorzy: Kubbek, Krawat

Re: Rozpiski Zorga

Postprzez Zorg » Nie Cze 15, 2014 9:48 pm

Nowy pomysł na zmech na ETC 14, Tank Destroyery z BGG, całość C/V, MECH

HQ (p.33) - 2x M20 Scout car (80 pts)

TD (p.33) - .50cal Recon Jeep, 2x M20 Scout car, 4x M10 3in GMC (late) (405 pts)

TD (p.33) - .50cal Recon Jeep, 2x M20 Scout car, 2x M10 3in GMC (late) (225 pts)

Sherman Jumbo+ 2 Easy Eight 440 pts

AR 6x Rifle, 5x Bazooka, 2x M1919 LMG, M2 60mm mortar, 2x M3 half-track equipped with .50cal AA MG, 3x M3 half-track equipped with AA MG (295 pts)

4x M2A1 105mm howitzer (185 pts)

2x M1 155mm howitzer (145 pts)

1775 Points, 6 Platoons

Obronić się raczej obronię choć 6 plutonów to nie jest jakaś wielka moc... pytanie tylko czy skutecznie zaatakuję np. inny zmech?
Strasznie drogo wychodzi pluton z Jumbosem i dwoma shermanami 76/EE i zastanawiam się co on miałby zwojować w takiej rozpisce gdzie mam już 6 sztuk M10 do zabawy z czołgami wroga. Dodatkowo dwa nieruchawe plutony artylerii w obronie też nie dają mi wielkiego poczucia bezpieczeństwa. Nie wiem niby wszystko jest ale nie wiem czy wcześniejsza rozpiska Gepanzerte Lehr nie jest lepsza jednak.
Razvedchik, chik, chik, chik! - starszyj sierżant Czernousow
http://osttfront.blogspot.com/ ---> subiektywny blog o Wargamingu i nie tylko :)
Awatar użytkownika
Zorg
Porucznik
Porucznik

Miejscowość: Katowice

Postprzez Zorg » Pią Lip 18, 2014 11:06 am

Niesiony sentymentem odległych dni, kiedy dopiero zaczynałem przygodę w FoW pochyliłem się nad briefingiem 90. PZG z Fortress Italy. Grałem taką rozpiską okrojona z Inkiem i dała nawet radę, trzeba tylko mieć dużo czasu żeby Pantery mogły wejść na stół ;)

Hq (45 pts)
Panzerfaust SMG (10 pts)
Panzerschrek , Kfz 70 truck (25 pts)

PZG 7x MG (180 pts)
Panzerknacker SMG (5 pts)
Ciężarówki(5 pts)

PZG 5x MG (130 pts)
Panzerfaust SMG , 4x Panzerfaust MG (50 pts)

3x 7.5cm PaK40 gun (155 pts)

2x 7.5cm leIG18 gun (65 pts)

3x Panther (420 pts) (REZERWA MACKENSENA)

4x StuG IV (380 pts)

7x Pioneer Rifle/MG, Kfz 15 field car, 3x Kfz 70 truck (205 pts)

3x 15cm NW41 rocket launcher (105 pts)

1780 Points, 8 Platoons

Ktoś może zerknąć na briefing i doradzić mi jakiś ciekawy pluton albo zamianę czegoś na coś?
Ja nie jestem przekonany do plutonu pionierów, zastanawiam się czy go nie wywalić i nie dać zamiast niego dwóch 88 z załogą a za 100 punktów dobrać jakichś zabawek.
Teoretycznie za 250pts mogę dokupić fortyfikacje (4 pola minowe i drut kolczasty). Zamiast Panter rezerwowych mogę brać pluton Marderów IIIM ale te Pantery w sumie są tanie i ciekawe tylko późno wchodzą ;)
http://osttfront.blogspot.com/ ---> subiektywny blog o Wargamingu i nie tylko :)
Awatar użytkownika
Zorg
Porucznik
Porucznik

Postprzez Stary Kur » Pią Lip 18, 2014 4:09 pm

Ogólnie rozpa mi się nie rozpa , teraz bardziej szczegółowa krytyka.

Masz 8 plutonów w obronie 4 na stole co tam ma być?
2 razy piechota, paki i stugi czy może neble zamiast jednej piechoty.

HQ jak nie robisz Kampfgrupy to warto mieć 2 fasuty
Pluton 7 baz z Panzerknackerem? Warto dopłacić te 5 punktów aby mieć defensive fire.
Pluton 5 baz 5 faustów, szkoda punktów 5 podstawkowe plutony robisz ewentualnie do kampfgruppy ale nie przy 8 plutonach i nie z drogich baz faust/Mg
Pionierzy 7 baz bez fausta i wózka szkoda.
Ogólnie warto wykorzystać fausty do tego aby przeciwnik absolutnie nie chciał Cię szturmować 2 fausty z HQ, shreck lub shrecki i faust dowódcy plutonu wsparte Pakami powinny w zupełności wystarczyć.

Pantery w rezerwach to poroniony pomysł. Duża ilość punktów poza stołem i podstawowy pluton który zmusza czołgi przeciwnika do ostrożnego ataku. Jak już twoje pantery wyjdą na stół to przeciwnik bez problemu je oflankuje.
Niemiecka piechota/zmech/pancerka na Early/Mid/Late, żadnych SSowców.
Wszystkie niemieckie pojazdy poruszające się po torach w sumie ponad 200cm, "Nazi gold train" jest u mnie.
Węgierska pancerka na Late więcej niż 2000.
Fińska pancerka na EW więcej niż 1780, Piechota EW/LW ponad 2000
AK ponad 1500, walczymy o 1780.

TY ZSRR 150 punktów w trakcie malowania.
Awatar użytkownika
Stary Kur
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Zorg » Nie Lip 20, 2014 11:04 am

@ Kur- dzięki za celną krytykę, tego oczekiwałem.
1) Też właśnie zastanawiam się nad przydatnością Panter Rezerwowych, w misji granej 4 fun z delayed reserves weszły dopiero w 6 turze ale okazało się to ich atutem bo nie niepokojone mogły posprzątać na polu bitwy. Blak doradzał rozważenie grania 2 sztukami. Do przemyślenia/ przetestowania. Na razie zastąpiłem je Marderami III M.

2) Mały pluton z faustami miał mi oszczędzić punktów i trzymać mocno objective ale faktycznie chyba robi się zbyt delikatny wtedy i dokoksowanie go faustami niewiele zmienia. Zwiększyłem go i wywaliłem Pioneerów.
Na chwilę obecną przebudowana rozpiska wygląda tak (8 plutonów, 1780pkt):

Cic Smg, 2iC Smg
Schreck
7 MG +faust
7 MG +faust
2 leIG18 (7,5cm)
3 PaK40
3x Motorcycle MG (recce)
4 StuG IV
4 Marder IIIM
2 88 +2extra crew

+4x Minefield+2 HMG nest (więc forteczna się robi).
Awatar użytkownika
Zorg
Porucznik
Porucznik

Postprzez Stary Kur » Nie Lip 20, 2014 10:59 pm

Zamień extra crew na 2 fausty w HQ i będzie git.
88K tak czy tak dostają pierwsze strzały a potem raczej są spinowane więc nie warto marnować na nie 20 punktów. Za to 2 dodatkowe fausty potrafią zmienić cała grę. Ja nie potrafię grać takim reconem, szczególnie że robisz rozpe forteczną a tam recon jest sporadycznie przydatny.
Niemiecka piechota/zmech/pancerka na Early/Mid/Late, żadnych SSowców.
Wszystkie niemieckie pojazdy poruszające się po torach w sumie ponad 200cm, "Nazi gold train" jest u mnie.
Węgierska pancerka na Late więcej niż 2000.
Fińska pancerka na EW więcej niż 1780, Piechota EW/LW ponad 2000
AK ponad 1500, walczymy o 1780.

TY ZSRR 150 punktów w trakcie malowania.
Awatar użytkownika
Stary Kur
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Zorg » Pią Lis 28, 2014 12:13 pm

Na fali tchòrzliwych kocich rozpisek z Remagen postanowilem wyszykowac dla siebie takowa kompanie. Wersja r/t

512. Schwere Panzerjager (2. Kompanie)

CinC Jagdtiger (270 pts)
Carius(RV) (85 pts)

Jagdtiger (270 pts)

3x Wirbelwind (110 pts)

5x Panzerfaust MG (105 pts)
4x Sd Kfz 251/1 half-track (20 pts)

7x Panzerfaust MG, 4x Sd Kfz 251/1 half-track (215 pts) R/V
Sd Kfz 251/21 Triple 15mm (5 pts)

Volkssturm Platoon (p.74) - 9x Panzerfaust Rifle (105 pts)
MG08/15 LMG (-5 pts)

6x 7.5cm FK40 (PaK40) gun (295 pts) r/v

4x 2cm FlaK38 gun (65 pts)

Sporadic Arado 234 B (110 pts)

1650 Points, 7 Platoons

Na stole w misjach z rezerwami zostaja 2 Jagdtigery, panzergrenadierzy, PaKi40 no i nadzieja narodu czyli Volkssturm :)
Dodatkowo życie wrogom uprzykrzać ma odrzutowe Arado, które jak już trafi to ubije ;)
Czy ktoś ma jakieś inne wizje? Z kim będe miał największy problem?
Ostatnio edytowany przez Zorg, Pią Lis 28, 2014 7:57 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Zorg
Porucznik
Porucznik

Postprzez Shonsu » Pią Lis 28, 2014 12:41 pm

Trudno o inne wizje, bo remagen na jagdtigerach/królewskich to tak naprawdę jedna słuszna rozpiska rózniąca się tylko chęcią używania volksturmu i innymi detalami. ;)

To co masz jest słuszne, akurat na te punkty nie składałem, ale niewiele by się różniło (unikam volksturmu i na turnieje nie brałbym carriusa). Problem będziesz miał standardowy dla remagen - zmechy, piechoty przygotowane do ataku, pancerki z dużą ilością średnich czołgów z dobrym wsparciem arty/samolotu, forteczne/inne AD w obronie.

P.S. weź drillinga zamiast 2cm, chyba że to kwestia braku modelu?
Shonsu
Major
Major

Postprzez Zorg » Pią Lis 28, 2014 2:01 pm

Tak Shonsu, oczywiście miał to być Triple 15mm halftrack bo jest świetny (i zasady i model).

Volkssturm - mam wrażenie, że jednak absorbują więcej uwagi przeciwnika niż te marne 100 punktów, które kosztują. A jak się trafi objective w lesie to miodzio :) no i figurki są śliczne.

Ewentualna opcja zmiana 3 na 2 Wirbelwindy i wtedy Panzer scoutów mam 7 podstawek zamiast 5 ale mam wrażenie, że piechoty jest w rozpisce dość a właśnie pojazdów za mało.
Awatar użytkownika
Zorg
Porucznik
Porucznik

Postprzez Shonsu » Pią Lis 28, 2014 2:27 pm

Szturmowe dziadki są jak najbardziej ok - widziałem niedawno jak Igor dzielnie nimi odpierał ataki rzucając trafienia i morale jak szalony. ;)

Po prostu wolałbym ich liczyć jako dodatkowy pluton na stole a nie taki, na którym opiera się obrona objectiva. Nie problem ustawić ich na tyłach w noretreat, ale co zrobić w hasty assault, gdzie bronisz połową armii objectivów po dwóch stronach stołu a ambush musisz zużyć na swoją piechotę? Niewiele lepsze są surrounded (najgłupsza misja ever) czy cauldron. Piechota niestety wchodzi w nich jak w masło a od ostrzału stracenie 6 baz conscript i nie rzucenie morale na 5+ też nie jest trudne.

Kwestia gustu - może u ciebie zadziałają lepiej niż myślę.
U siebie wolę polegać na dwóch zmechach na stole dla sensownego wyszkolenia i DF lub SS dla ich morale (są tylko w briefingu królewskich lub w westfalii).
Shonsu
Major
Major

Postprzez Blak » Sob Lis 29, 2014 12:31 pm

Zorg napisał(a):Z kim będe miał największy problem?

Czym zaatakujesz w Fair Fight, lub gry trafisz na Always Defend piechotę/forteczną?
Blak
Major
Major

Postprzez Zorg » Sob Lis 29, 2014 4:57 pm

Oczywiście rozpiska ma swoje ograniczenia, nie twierdzę, że jest idealna ale 2 Jagdtigery, 2 zmechy i pelotki muszą dać radę zaatakować wroga ale muszą umrzeć za Fuhrera próbując :)

mógłbym wywalić Arado i dodać kolejny Volkssturm ale wydaje mi się to średnim pomysłem bo tego AT dystansowego jednak brakuje.

a co byście powiedzieli gdybym zamiast Wirbelwindów dał Ostwindy kosztem obcięcia 2 halftracków w zmechu R/T?

@ Blak - a masz jakiś konkretny pomysł na zmiany?
Awatar użytkownika
Zorg
Porucznik
Porucznik

Postprzez Shonsu » Sob Lis 29, 2014 8:31 pm

Mz. albo kupujesz wszystkie halftracki albo żadnego, bo w briefach gdzie można było kupować po sztuce było to konkretnie napisane (any number, any, any or all itp.)
Shonsu
Major
Major

Postprzez NairoD » Sob Lis 29, 2014 9:17 pm

Jak dla.mnie za mało Cie na stole, jestes always defend wiec czesto mas ztylko polowe sil co przy tak skromych zasobach ilosciowych az kluje w oczy. Jakakolwiek rozpiska z cyklu TESCO zjada Cie na śniadanie i pyta czy bedzie dokladka bo mało było. Jagtigery sa mocno przereklamowane, kosztuja krocie a szanse na wystrzelanie np T-34.. znikome (maks 4 pestki/tura przy farcie na kosciach to az 7 tur walenia), sam pisales ze paki ida do rezerw. Nawet jesli beda na stole to w zamian za cos
Podobnie jest jak trafisz na spam piechotny z dymem...
Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie!!!
NairoD
Weteran
Weteran

Miejscowość: Warszawa-Targówek

Postprzez daniello_s » Sob Lis 29, 2014 9:27 pm

Wojtek pisał, że Paki są na stole razem z kociakami, grenadierami i dziadkami...
Ostatnio edytowany przez daniello_s, Nie Lis 30, 2014 12:31 am, edytowano w sumie 1 raz
Non serviam.

Flames of War: czekamy na kolejna edycje :mrgreen:
Malifaux - Outcasts: Viks, Levy, Jack Daw
Awatar użytkownika
daniello_s
Porucznik
Porucznik

Postprzez Zorg » Sob Lis 29, 2014 10:00 pm

Czym jest rozpiska typu TESCO? To o ruskich chodzi? Bardziej bym się bał okrętówy z obserwatorem na piechotę i miotaczami ognia.

A co do ilości to czy ja wiem czy tak mało? 2 Jagdtigery, 6 dział z at12, pluton weterańskiego zmechu, trained zmechu, dziadki z gruszkami no i latający poganiacz z bombą. Szału nie ma ale też nie jest to minimalistyczna rozpiska. Wolałbym więcej pojazdów ale sorry, taki klimat w kwietniu `45 ;)
Awatar użytkownika
Zorg
Porucznik
Porucznik

PoprzedniaNastępna

Wróć do Flames of War - forum rozpisek

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość