Mid war pancerki niemiecka i amerykańska, 1650 pkt

Dyskusje o rozpiskach, składaniu armii etc.

Moderatorzy: Kubbek, Krawat

Mid war pancerki niemiecka i amerykańska, 1650 pkt

Postprzez Klerych » Śro Maj 18, 2016 4:00 pm

Hej wszystkim!

Jestem ekstremalnie nowym graczem - mam dość zacną kolekcję czołgów w skali 15mm (1/100) i stwierdziłem, że wejdę w system. Niestety nie umiem jeszcze grać i nie mam znajomych grających w to (albo na tyle obeznanych w nim, by mi doradzili coś z rozpiskami), więc postanowiłem, że spytam tutaj. Zdecydowałem się na okres Mid War i uznałem, że najlepszym wyjściem dla mnie będzie zrobienie sobie dwóch armii na raz, żeby w razie czego mieć jak demować/pożyczyć komuś do gry ze mną. Jestem wielkim fanem armii na czołgach, więc siłą rzeczy poszedłem w tym kierunku.

Od razu mówię, że te rozpiski nie były jakkolwiek optymalizowane, po prostu starałem się poskładać coś sensownego z tego, co już posiadam w swojej kolekcji. No, to czas na rozpiski.

Niemcy - Mittlere Panzerkompanie (heer) - Eastern Front

Mittlere Panzerkompanie HQ(Heer) 2x Panzer III G or H or J (early) - 180 pkt
Mittlere Panzer Platoon(Heer) 5x Panzer III G or H or J (early) - 450 pkt
Mittlere Panzer Platoon(Heer) 4x Panzer III N 4x Schürzen sideskirts - 460 pkt
Tank-hunter Platoon(Heer) 3x Marder III H - 270 pkt
Gepanzerte Panzergrenadier Platoon(Heer) - 2x squad, HQ panzerknacker - 170 pkt
Light Panzerspäh Platoon(Heer) 1x Sd Kfz 223 (radio), 2x Sd Kfz 222 (2cm) - 110 pkt

1640 pkt

Wolałbym mieć w niej jakieś panzery IV, zwłaszcza te wersje z długą lufą (a najlepiej ze schürzenami), bo to moje ulubione drugowojenne czołgi, ale nie miałem pomysłu jak to pomieścić. Przyznam, że nie jestem pewien, czy potrzebny jest mi panzerspah platoon albo grenadierzy, ale chyba dobrze jest mieć jakąś piechotę. A teraz druga rozpiska.

USA - Tank Company - North Africa

Tank Company HQ 2x Stuart M5A1 - 125 pkt
Tank Platoon 5x Stuart M5A1 - 250 pkt
Tank Platoon 3x M4 or M4A1 Sherman - 345 pkt
Armored Rifle Platoon full, 5x bazooka teams - 255 pkt
Self-Propelled Anti-Tank Platoon 4x M-10 3in GMC - 445 pkt
Armored Field Artillery Battery 3x M7 Priest HMC - 185 pkt

1605 pkt

Zostaje 45 punktów do wydania na stuff, tylko nie wiem co z tym zrobić. Żeby skompletować tę rozpiskę wystarczy mi kupić Armored Rifle Platoon i jeszcze dwa M5A1, całą resztę już mam, więc to wygodna opcja dla mnie. Czytałem, że Stuarty są super i często widziałem tylko takie czołgi w rozpiskach czołgowych USA, ale jestem przywiązany do Shermanów i chciałbym mieć ich jak najwięcej w rozpisce.

Mam wrażenie, że ta amerykańska rozpiska wyszła mi dużo lepiej, niż niemiecka - jakoś dużo łatwiej było mi budować ich kompanię, niż niemiecką przy tych kosztach punktowych, więc potrzebuję z tym pomocy od ludzi bardziej ogarniętych w temacie. :) Z innych rzeczy mam też 11 StuGów (z czego 5 mogę przebudować na StuHy), dwa Panzery II, jeszcze dwa (łącznie pięć) Mardery III H i trzy 38(t), choć z tych ostatnich wolałbym nie korzystać. Do tego 5 Panzerów IV do wersji G/J/H (kwestia zamontowania schürzenów), 3 w wersji F2 i 2 w wersji D.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, ciężko jest być tak zielonym!
Awatar użytkownika
Klerych
Szeregowy
Szeregowy

Miejscowość: Breslau

Re: Mid war pancerki niemiecka i amerykańska, 1650 pkt

Postprzez twhistoria » Śro Maj 18, 2016 8:46 pm

Pierwsza rzecz, napisz skąd jesteś. Druga rzecz, zaczynanie od Mid War jest troche karkołomnym pomysłem, bo chyba poza Wrocławiem to nie jest najpopularniejszy okres w Polsce, mimo że w tym roku ETC jest właśnie na MID. Trzecia rzecz, bazowanie na Pz. III wczesnej wersji jest na MID trochę karkołomne po ich armata ma słabą przebijalność i z Shermanami nie dasz sobie rady mimo, że masz Mardery II z AT12. Uwaga do obydwu rozpisek, staraj się dążyć do parzystej ilości w kompanii (w przypadku Niemców możesz utworzyć Kampfgrupę z 2inC i wydzielonych wozów z Twoich dwóch plutonów czołgów, ale u Amerykanów takiej możliwości nie masz). W średniej pancerce proponowałbym jakieś rozpoznanie.
Prawdopodbnie koledzy coś jeszcze Ci podpowiedzą, szczególni Ci którzy grali na Mistrzostwach Polski albo przygotowują się do ETC.
Awatar użytkownika
twhistoria
Major
Major

Miejscowość: Warszawa-Bemowo

Postprzez Klerych » Czw Maj 19, 2016 8:34 am

Szlag, był jakiś problem ze stroną i nie wysłało odpowiedzi. No, więc tak - po pierwsze dzięki za odpowiedź. :) Jestem z Wrocławia i tu mi doradzono pójście w Mid ze względu na popularność okresu w mieście i rzekome problemy z balansem w Late.

Jeśli chodzi o rozpiski - z niemieckiej nie jestem zadowolony, ale znalazłem w internecie całkiem ciekawie wyglądającą rozpiskę:

HQ: Panzer 1x III J (late), 1x Panzer IV F1
Platoon: 1x Panzer IV F1, 4x Panzer III J (late)
Platoon: 1x Panzer IV F1, 3x Panzer IV F2
Czech panzer platoon: 4x Panzer 38(t)
Light panzer platoon: 3x Panzer II F

Tutaj light panzer platoon ma zasadę recce, więc jakiś zwiad jest. No i z rozdzielaniem HQ będzie parzysta liczba plutonów. Nie wiem jak to wypada z tymi mieszanymi plutonami, ale domyślam się, że z jakiegoś powodu akurat te F1 były brane tam. Nie jestem również pewien co do czechów, te czołgi zdają się być średniawe i czy może nie lepiej by było wcisnąć gdzieś moje Mardery III H, ale one są stosunkowo drogie.

Co do amerykańskiej - jest parzysta i porównując ją z rozpiskami w internetach zdaje się być "typowa" - nie różni się wiele od tych, które znajdowałem albo dla Tank Company albo dla Armored Rifles, pomijając brak spamu Stuartów.
Awatar użytkownika
Klerych
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez cielaq » Czw Maj 19, 2016 9:04 am

Te F1 wynikaja z zasady Kampfgruppe - po prostu tworzysz dodatkowy pluton z F1 HQ oraz obu plutonów, więc na stole masz:
HQ:PzIIIJ
Platoon: 4x PzIIIJ
Platoon: 3x PzIVF2
*Platoon: 3x PzIVF1 (ten stworzony dodatkowo)
(i dalej reszta rozpiski)
cielaq
Podporucznik
Podporucznik

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Stary Kur » Czw Maj 19, 2016 6:16 pm

Najlepiej przyjdź w najbliższą sobotę lub niedzielę na turniej. zobaczysz czym ludzie grają i czego należy się obawiać. A jeszcze lepiej składaj rozpiskę i zapisuj się na turniej, jak tak zaczynałem.
Niemiecka piechota/zmech/pancerka na Early/Mid/Late, żadnych SSowców.
Wszystkie niemieckie pojazdy poruszające się po torach w sumie ponad 200cm, "Nazi gold train" jest u mnie.
Węgierska pancerka na Late więcej niż 2000.
Fińska pancerka na EW więcej niż 1780, Piechota EW/LW ponad 2000
AK ponad 1500, walczymy o 1780.

TY ZSRR 150 punktów w trakcie malowania.
Awatar użytkownika
Stary Kur
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy

Postprzez Klerych » Czw Maj 19, 2016 6:24 pm

Ma sens. :) To teraz muszę poczekać aż ktoś obeznany w Niemcach i/lub Amerykanach się wypowie na temat samych rozpisek!

A co do turnieju - bardzo chętnie, ale niestety w ten weekend mam zajęcia na uczelni od rana do wieczora, więc nie mam jak przyjść.

Edit: stąd zresztą fakt tego, że pytam na forum a nie w sklepie. :D
Awatar użytkownika
Klerych
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez Stary Kur » Czw Maj 19, 2016 11:05 pm

Ja gram Niemcami, tyle że, według mnie Mid War jest własnie najmniej zbalansowany, najbardziej przewidywalny ale to moje zdanie.
Grając pancerką na Mida masz pod górkę bo działa at występują w masakrycznych ilościach i w śmiesznych punktach a breaktrough gun kosztują chore punkty,
sam gram na 16 działach i 4 Marderach na 1650 punktów i jak widzę Pancerkę to tylko się cieszę.

Jak musisz grać nieniecką Pancerką to proszę, rozpiska bardzo precyzyjna, ale bardzo ładna :).
Masz bombardment, masz pluton który potrafi szturmować w pierwszej turze 7 veterańskimi czołgami
zanim przeciwnik wystawi zasadzkę, no i możesz się przegrupować z zasad specjalnych Rommla.
Masz wszystko co trzeba aby tylko nie trafić Pancerki na 8 KV1 lub na KV 85
Company HQ   340
1 Panzer IV F2  or G
1 Panzer IV E or F1
Warrior/Company Command Oberst Josef Rettemeier
Generalfeldmarschall Erwin Rommel in Greif

COMBAT PLATOONS
Panzer Platoon    3 Panzer IV F2 or G 435
Panzer Platoon    3 Panzer IV E or F1 300
Light Panzer Platoon  4 Panzer II F 200

DIVISIONAL SUPPORT
Heavy Panzerspäh Platoon    4 Sd Kfz 231 (8-rad) 170 (2 plutony)
Light Anti-aircraft Gun Platoon    2 Sd Kfz 10/5 (2cm) 65
Air Support  Limited Air Support Bf 109E or FW 190F 130

U amerykanów wywal Shermany wstaw zamiast nich Stuarty i jeszcze 1 pluton i masz bardzo fajną armię, przyjemną w grze i w ataku i w obronie.
Niemiecka piechota/zmech/pancerka na Early/Mid/Late, żadnych SSowców.
Wszystkie niemieckie pojazdy poruszające się po torach w sumie ponad 200cm, "Nazi gold train" jest u mnie.
Węgierska pancerka na Late więcej niż 2000.
Fińska pancerka na EW więcej niż 1780, Piechota EW/LW ponad 2000
AK ponad 1500, walczymy o 1780.

TY ZSRR 150 punktów w trakcie malowania.
Awatar użytkownika
Stary Kur
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy

Postprzez Klerych » Śro Maj 25, 2016 12:46 pm

Dzięki za odpowiedź - ta niemiecka rozpiska wygląda super. :)

Co do amerykańskiej - rozumiem, że na Shermanach nie da się nic ugrać? Przyznam, że lubię Stuarty, ale nie jestem fanem ich spamu w rozpisce (nawet jeśli to najlepsze amerykańskie czołgi w Mid War) i chciałem jednak mieć ikoniczne M4 w liście nawet dla samego klimatu.
Awatar użytkownika
Klerych
Szeregowy
Szeregowy

Wróć do Flames of War - forum rozpisek

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość